Baza wiedzy o opryszczce

Jak przyspieszyć gojenie opryszczki?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Przeczytasz w: Zegar 4 min.

Jak przyspieszyć gojenie opryszczki?

Opryszczka to wstydliwa choroba, objawiającą się obecnością pęcherzyków, a następnie nadżerek oraz strupków w okolicy ust. Sprawdź, jak przyspieszyć gojenie opryszczki, jakie preparaty można zastosować oraz co robić, aby zapobiec nawrotom choroby.

Ile goi się opryszczka?

Opryszczka jest chorobą zakaźną, rozwijającą się na skutek zakażenia wirusem Herpes simplex virus (HSV). Podstawowym objawem choroby jest występowanie kolejno pęcherzyków, strupków i nadżerek w okolicy ust oraz na błonie śluzowej jamy ustnej.

Co istotne, opryszczka należy do schorzeń, które ustępują samoistnie. Najpierw na skórze pojawiają się pęcherzyki, które w krótkim czasie pękają, ich treść zasycha, tworząc strupki. Następnie w ich miejscu powstają zmiany nadżerkowe, które z czasem goją się. Cały ten proces trwa najczęściej od 7 do 10 dni. Opryszczka zwykle nie pozostawia po sobie blizny, pod warunkiem, że zmiany skórne nie będą rozdrapywane.


Czy można przyspieszyć gojenie opryszczki?

Proces gojenia opryszczki wargowej można przyspieszyć, stosując środki farmakologiczne, a także dbając o higienę zmian na skórze. Pomimo samoistnego ustępowania objawów, lekarze zalecają leczenie opryszczki, gdyż nie tylko zminimalizuje to odczuwane przez pacjenta dolegliwości, ale także skróci czas trwania choroby oraz zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów w inne miejsca czy inne osoby.

W leczeniu opryszczki zastosowanie znajdują preparaty o działaniu antywirusowym w formie tabletek, kremów, maści oraz plasterków.

Jeżeli chodzi o higienę, to należy pamiętać, by nie dotykać pojawiających się w przebiegu opryszczki zmian skórnych. Dotyczy to szczególnie pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, gdyż to w nim obecne są wirusy, które można przenieść w inne miejsce na ciele lub na inne osoby.
Dotykanie opryszczki brudnymi dłońmi może ponadto doprowadzić do zainfekowania zmian na skórze, co wydłuży proces gojenia. Co więcej, strupków nie należy zdrapywać, gdyż znacząco większy to ryzyko powstania blizny.


Jakie tabletki na opryszczkę przyspieszają gojenie?

Poszukując tabletek, które przyspieszą gojenie opryszczki, można sięgnąć po preparaty zawierające acyklowir- substancję czynną o działaniu przeciwwirusowym, stosowaną przede wszystkim w zwalczaniu wirusów z rodziny Herpes.

Acyklowir dociera bezpośrednio do komórek zakażonych wirusem, a następnie hamuje namnażanie HSV. Skraca w ten sposób czas trwania opryszczki, a tym samym łagodzi przebieg choroby.

Z badań prowadzonych przez kanadyjskich naukowców wynika, że tabletki z acyklowirem mogą przyspieszyć gojenie nawet o 3 dni [Raborn i wsp.]. Początek opryszczki (obecność objawów prodomalnych, czyli zaczerwienienie, mrowienie i świąd skóry) to najlepszy moment na rozpoczęcie leczenia. Warto zrobić to jeszcze przed pojawieniem się zmian pęcherzykowych.


Czy plastry na opryszczkę pomagają?

Do szybkich sposobów na opryszczkę wargową zaliczyć można plasterki, które:


Jak zapobiegać opryszczce?

Warto pamiętać, że opryszczka jest chorobą, która ma tendencję do nawracania. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że po pierwotnym zakażeniu się wirusem Herpes simplex virus (HSV), pozostaje się jego nosicielem do końca życia. Po zniknięciu objawów opryszczki, wirus pozostaje w uśpieniu i może uaktywniać się pod wpływem czynników, takich jak:

W związku z powyższym, pacjenci, u których wystąpiła opryszczka, powinni w miarę możliwości unikać wymienionych wyżej czynników ryzyka, aby zapobiegać nawrotom choroby. Przykładowo, w okresach zwiększonej liczby zachorowań na przeziębienie i grypę, warto zadbać o wzmocnienie układu odpornościowego poprzez większe spożycie produktów bogatych w witaminy C i D lub poprzez suplementację wymienionych witamin. W czasie kąpieli słonecznych należy unikać przegrzania organizmu, zaś zimą chronić się przed wychłodzeniem. Z kolei w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, należy zadbać o relaks i odpowiednią ilość snu.

 

Powiązane artykuły:

Szybkie pożegnanie z opryszczką >>

Czym skutecznie leczyć opryszczkę >>

Blizna po opryszczce - jak jej zapobiec? Metody >>

 

Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Katarzyna Kulig

 

Bibliografia:
1. Anna Majewska, Ewa Romejko-Wolniewicz, Julia Zaręba-Szczudlik, Mirosław Łuczak, Grażyna Młynarczyk, Wirus opryszczki pospolitej typu 1: epidemiologia i udział wirusa w zakażeniach narządów płciowych, Nowa Medycyna 1/2011.
2. Aleksandra Lesiak, Joanna Narbutt, Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej, Forum Dermatologicum 2017, tom 3, nr 4, 147–151.
3. G W Raborn, W T McGaw, M Grace, L D Tyrrell, S M Samuels, Oral acyclovir and herpes labialis: a randomized, double-blind, placebo-controlled study, J Am Dent Assoc. 1987 Jul;115(1):38-42.
4. Magdalena Marczyńska, Opryszczka u dzieci, Pediatr Dypl. 2012;16(2):44-49.

Polecamy również:

Szybkie pożegnanie z opryszczką

Opryszczka wargowa, popularnie nazywana zimnem, to niby nic wielkiego, a jednak, kiedy się pojawia...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Co może wywołać opryszczkę

Wirus opryszczki pospolitej Herpes Simplex jest jednym z najczęściej atakujących człowieka wirusów...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Zanim pojawi się opryszczka

Opryszczka jest jak uśpiony wulkan. Nigdy nie wiadomo czy i kiedy wybuchnie. Jednak zawsze...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Komórki nerwowe - budowa i funkcje. Jakie są rodzaje neuronów?

Komórki nerwowe, znane również jako neurony, stanowią jeden z najważniejszych elementów układu nerwowego.

Autor: Marta Roszkowska, Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa

Przeczytaj »

Zobacz także:

Wybierz tabletki Heviran® Comfort i zwalczaj wirusa od wewnątrz

MAXymalna dawka w leczeniu nawrotowej opryszczki

MAXymalna dawka
w leczeniu nawrotowej
opryszczki

Zwalcza wirusa już od 1. tabletki

Zwalcza wirusa już
od 1. tabletki

Przyspiesza gojenie nawet o 3 dni

Przyspiesza gojenie
nawet o 3 dni1

Heviran Comfort tabletki Heviran Comfort tabletki