Baza wiedzy o opryszczce

Szybkie pożegnanie z opryszczką

Przeczytasz w: Zegar 3 min.

Szybkie pożegnanie z opryszczką

Opryszczka wargowa, popularnie nazywana zimnem, to niby nic wielkiego, a jednak, kiedy się pojawia, to każdy chciałby aby jak najprędzej zniknęła. Co zrobić żeby skrócić czas jej trwania?

Towarzyszące opryszczce zmiany na skórze w okolicach ust nie są niczym przyjemnym – zazwyczaj wiążą się z uporczywym swędzeniem i bólem, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Do tego mało estetycznie wyglądają. Istnieją jednak sposoby na to, żeby walczyć z opryszczką.

Czujesz zwiastuny? Reaguj!

Najlepszą metodą na skrócenie czasu trwania opryszczki oraz złagodzenie jej przebiegu jest… szybka reakcja. Odpowiedzialny za tę chorobę wirus w błyskawicznym tempie się bowiem mnoży (jego cykl replikacyjny trawa do kilkunastu godzin) i rozprzestrzenia. Leczenie rozpoczęte w momencie, gdy zakażenie jest w zalążku może ten proces zahamować, wymaga to jednak dużej czujności. Trzeba bowiem zacząć działać już na etapie tzw. objawów prodromalnych – zwiastujących chorobę, które są dla niej specyficzne i pojawiają się w pierwszych 24 godzinach. Mowa tu o napięciu, pieczeniu i mrowieniu skóry w miejscu gdzie najczęściej pojawia się opryszczka.

Jak wygrać wyścig z wirusem

Acyklowir (najpopularniejszy lek na opryszczkę), w formie doustnej, zastosowany, gdy tylko takie symptomy się pojawią, łagodzi dolegliwości związane z opryszczką oraz znacznie przyspiesza gojenie zmian skórnych (nawet o trzy dni). Niekiedy potrafi nawet sprawić, że do wysiewu pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym w ogóle nie dochodzi. Doustny acyklowir działa dokładnie tam, gdzie powinien, czyli w zakażonych komórkach. Dodatkowo robi to wyjątkowo inteligentnie. Działanie acyklowiru skierowane jest wyłącznie na zakażone komórki. Na skutek skomplikowanych reakcji lek wbudowuje się w strukturę wirusa i w efekcie uniemożliwia mu dalsze namnażanie, co powstrzymuje rozwój infekcji. Sam wirus niestety nie ginie, a przechodzi w stan uśpienia. W sprzyjających okolicznościach takich jak stres, wyziębienie, miesiączka, osłabienie organizmu, niedożywienie, infekcje czy ekspozycja na silne promieniowanie słoneczne wirus może się ponownie uaktywnić i wywołać opryszczkę. Dlatego osoby, które mają tendencję do częstych nawrotów opryszczki powinny zawsze mieć ten lek w domowej apteczce i sięgać po niego, gdy tylko poczują, że „coś” zaczyna się dziać.

A jeśli pojawi się opryszczka

Chcąc szybciej pożegnać zmiany na skórze i uniknąć blizn trzeba dbać o to, żeby nie doszło do rozsiania infekcji oraz zakażenia bakteryjnego. Pęcherzyków z płynem surowiczym pod żadnym pozorem nie powinno się drapać, a powstające na nich strupki należy zostawić w spokoju i nie zrywać ich. Jeśli dodatkowo stosujesz preparaty miejscowe pamiętaj o myciu rąk przed i po każdej aplikacji, aby nie przenieść wirusa w inne miejsca i uniknąć dodatkowego nadkażenia opryszczki.

Opryszczka a dieta

Ostatnio dużo mówi się o tym, że łagodzenie zmian opryszczkowych jest możliwe także dzięki odpowiedniej diecie. Szczególną rolę przypisuje się tu dwóm jej składnikom: lizynie, która – zwłaszcza w połączeniu z witaminą C – ma wpływ na hamowanie namnażania herpeswirusów oraz cynkowi, biorącemu udział w stymulowaniu komórkowej odpowiedzi immunologicznej. Lizyna to aminokwas egzogenny (czyli taki, którego ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć i musi go otrzymywać wraz z pożywieniem). Obecna jest ona przede wszystkim w mleku i przetworach mlecznych, jajach, mięsie oraz rybach. Jeśli chodzi o cynk, to najważniejsze naturalne źródło tego pierwiastka stanowią: mięso, jaja, ryby i owoce morza, a także nasiona roślin strączkowych.

Powiązane artykuły:

Jak przyspieszyć gojenie opryszczki? >>

Czym skutecznie leczyć opryszczkę >>

Uwaga na domowe sposoby na opryszczkę >>

 

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Polecamy również:

Uwaga na domowe sposoby na opryszczkę

Opryszczka, choć bardzo męcząca i nieestetyczna, nie wydaje się nam poważną chorobą. Kiedy na ustach...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Zobacz jak działa wirus HSV

Opryszczkę pospolitą wywołuje wirus HSV. Szacuje się, że jego nosicielem jest 90% społeczeństwa.

Przeczytaj »

Co może wywołać opryszczkę

Wirus opryszczki pospolitej Herpes Simplex jest jednym z najczęściej atakujących człowieka wirusów...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Zanim pojawi się opryszczka

Opryszczka jest jak uśpiony wulkan. Nigdy nie wiadomo czy i kiedy wybuchnie. Jednak zawsze...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Zobacz także:

Wybierz tabletki Heviran® Comfort i zwalczaj wirusa od wewnątrz

MAXymalna dawka w leczeniu nawrotowej opryszczki

MAXymalna dawka
w leczeniu nawrotowej
opryszczki

Zwalcza wirusa już od 1. tabletki

Zwalcza wirusa już
od 1. tabletki

Przyspiesza gojenie nawet o 3 dni

Przyspiesza gojenie
nawet o 3 dni1

Heviran Comfort tabletki Heviran Comfort tabletki