Baza wiedzy o opryszczce

Jak zakryć opryszczkę? Makijaż krok po kroku

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Przeczytasz w: Zegar 3 min.

Jak zakryć opryszczkę? Makijaż krok po kroku

Jak zakryć opryszczkę? To pytanie zadają sobie osoby, które często mają do czynienia z zimnem na ustach. Widoczne objawy można tuszować odpowiednio wykonanym makijażem. Jednak przed nałożeniem make-upu należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu zmian, aby nie doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości, a przede wszystkim do nadkażenia, czy rozprzestrzeniania się wirusa HSV. W tym celu warto sięgnąć po specjalny plaster na opryszczkę. Dowiedz się, jak prawidłowo kamuflować opryszczkę, a przy okazji wspierać łagodzenie jej objawów i nie opóźniać gojenia.

Jak zakryć opryszczkę?

Pęcherzyki, zaczerwienienie, nadżerka, czy strupek, to część widocznych symptomów pojawiających się w różnych fazach rozwoju opryszczki wargowej. Zmiany ujawniają się w okolicy ust i są zazwyczaj na tyle duże i wyraźne, że trudno ich nie zauważyć. To często prowadzi do dodatkowego uczucia dyskomfortu związanego z nieestetycznym wyglądem wykwitów. Jak zatuszować opryszczkę, aby móc poczuć się lepiej i nie tracić pewności siebie?

 

Zastosowanie znajdują w tym przypadku odpowiednie kosmetyki do makijażu. Zanim jednak dobierzemy właściwą pomadkę, puder, czy korektor, należy w pierwszej kolejności zadbać o prawidłowe zabezpieczenie opryszczki. Warto pamiętać o tym, że priorytetem jest wyleczenie zmian, a ich maskowanie nie powinno zakłócić procesu terapeutycznego.

W przeciwnym razie może dojść m.in. do:

 

Tuszowanie opryszczki należy zatem rozpocząć od nałożenia plastra na opryszczkę, który nie tylko ma osłaniać zmianę, ale przede wszystkim wspomagać niwelowanie objawów choroby zapobiegać nadkażeniu, a także wspomagać proces gojenia.

Jak zakryć opryszczkę plastrem?

Plastry na opryszczkę mają zmniejszać widoczność wykwitu, ale nie jest to ich jedyne, ani najważniejsze zadanie.

 

Do ich głównych funkcji należą:

 

Dlatego tak ważne jest, aby plasterki na opryszczkę nakładać ostrożnie z zachowaniem odpowiednich zasad higieny. Ich stosowanie nie jest skomplikowane, ale odmienne wersje produktów mogą mieć różne techniki aplikowania. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne, zgodnie z którymi przed naklejeniem plastra należy dokładnie oczyścić i osuszyć wykwit oraz zadbać o to, aby nie był on pokryty kremem, maścią, czy kosmetykami. W innym wypadku plasterek może się przesuwać, przedwcześnie odkleić lub niezbyt szczelnie zakrywać opryszczkę.

 

Jak zatem prawidłowo nałożyć plaster na opryszczkę? Szczegółowa instrukcja powinna być dołączona do wybranego produktu, ale zazwyczaj należy:

 


Plaster należy wymienić na nowy z reguły po około 12 godzinach lub wcześniej, jeżeli odkleił się samoistnie.

Jak zakryć opryszczkę makijażem?

Jeśli mamy pewność, że plaster zakrywa cały obszar opryszczki i wystarczająco mocno przywiera do tkanki to można przystąpić do wykonywania makijażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć do tego celu ulubionych kosmetyków oraz wybierać pomiędzy codziennym make-upem oraz takim na specjalne okazje. Istotne jest to, aby podczas malowania twarzy zachować szczególną ostrożność w okolicy zmian. Zatem, jak zamaskować opryszczkę?

 

Nakładanie makijażu można rozpocząć od tych samych produktów co zazwyczaj, czyli na przykład od bazy lub/i podkładu, w tym od specjalnej bazy do ust. Jeśli na tym etapie zazwyczaj korzystamy z gąbeczki wielorazowego użytku należy uważać, aby nie dotykać nią plasterka oraz skóry wokół obszaru wykwitu. W tym przypadku lepiej skorzystać z jednorazowego patyczka do uszu, czy nałożyć kosmetyk przy pomocy czystych dłoni. Zaraz po tym patyczek trzeba wyrzucić do kosza, a ręce umyć.

 

Podobnej zasady należy przestrzegać w przypadku stosowania korektora. Dla uzyskania lepszego efektu maskowania opryszczki warto użyć preparatu o stałej konsystencji (w sztyfcie lub słoiczku) lub do bardziej płynnego dodać odrobinę pudru.

 

Przechodząc do pudru, rozświetlacza, czy palet do konturowania, bez przeszkód można je rozprowadzać po twarzy specjalnymi pędzlami, czy puszkiem, a w pobliżu zmian sięgnąć na przykład po jednorazowy płatek kosmetyczny. Podobnie, jak w przypadku standardowego make-upu, można oczywiście pokusić się o makijaż oczu przy pomocy cieni do powiek, maskary, czy konturówki.
Następnym krokiem jest malowanie ust. Sprawdzi się w tym przypadku zarówno pomadka ochronna z delikatnym kolorem i połyskiem, jak i kryjąca szminka o mocniejszym odcieniu. Jeśli wybór padnie na bardziej intensywną barwę warto nakreślić obrys ust kredką do konturowania. Należy przy tym uważać, aby nie naruszyć przyklejonego plastra. W celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia wirusa na kosmetyki, warto podczas malowania ust wykorzystać jednorazowy aplikator lub opuszki palców.

 

Dobrze jest również pamiętać o tym, aby po korzystaniu z akcesoriów wielorazowego użytku, na przykład gąbeczek bądź pędzli do makijażu, dokładnie je umyć, zdezynfekować i osuszyć. Jeśli po jakimś czasie make-up bezpośrednio maskujący opryszczkę zacznie się ścierać, to można go oczywiście poprawić, sprawdzając przy okazji stan plasterka, aby w razie potrzeby wymienić go na nowy.

Jak zmyć makijaż przy opryszczce?

Jak każdy makijaż, tak i ten przy opryszczce, wymaga odpowiedniego demakijażu. Do zmywania makijażu twarzy, powiek, czy ust można użyć sprawdzonych, dostosowanych do swojej cery kosmetyków, w tym konkretnego płynu micelarnego, olejku, żelu, czy toniku. Najważniejsza pozostaje ostrożność.

 

Jak zmyć makijaż przy zimnie na ustach? Warto przestrzegać kilku zasad:

 

Jeżeli podczas zmywania make-upu plaster pozostaje na swoim miejscu, a od jego aplikacji nie minął jeszcze czas działania wskazany na opakowaniu (zazwyczaj jest to ok. 12 godzin), to wystarczy go oczyścić i osuszyć. Jeśli jednak odkleja się samoistnie, uległ uszkodzeniu lub minął wspomniany czas, należy go wymienić na nowy, krok po kroku według załączonej instrukcji. Plastrów na opryszczkę nie trzeba zdejmować na noc. Istotne jest to, aby pod żadnym pozorem nie używać tego samego po raz drugi.

 

Powiązane artykuły:

Szybkie pożegnanie z opryszczką >>

Jak przyspieszyć gojenie opryszczki? >> 

Plastry na opryszczkę - jak działają i co ile zmieniać? >>

 

Autor: Marta Roszkowska
Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa

 

Bibliografia: 

  1. Lesiak A., Narbutt J.: Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej, „Forum Dermatologicum” 2017, tom 3, nr 4, 147–151, Via Medica, ISSN 2451–1501.
  2. Figlerowicz M.: Najczęstsze postacie kliniczne zakażeń wywołanych przez wirusy z rodziny Herpesviridae, Przeg. Lek. 2006.
  3. Knypl K.: Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej u dorosłych, Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2002.
  4. Cieśluk B., Majewska A.: Wirus opryszczki pospolitej typu I (HSV-1) – epidemiologia i kliniczne postacie nietypowych zakażeń, Zakażenia. 2006.
  5. Żaba R.: Opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna, wydawnictwo Termedia, Poznań 2011, rozdział III.

Polecamy również:

Co może wywołać opryszczkę

Wirus opryszczki pospolitej Herpes Simplex jest jednym z najczęściej atakujących człowieka wirusów...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Zanim pojawi się opryszczka

Opryszczka jest jak uśpiony wulkan. Nigdy nie wiadomo czy i kiedy wybuchnie. Jednak zawsze...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Szybkie pożegnanie z opryszczką

Opryszczka wargowa, popularnie nazywana zimnem, to niby nic wielkiego, a jednak, kiedy się pojawia...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Zobacz jak działa wirus HSV

Opryszczkę pospolitą wywołuje wirus HSV. Szacuje się, że jego nosicielem jest 90% społeczeństwa.

Przeczytaj »

Zobacz także:

Wybierz tabletki Heviran® Comfort i zwalczaj wirusa od wewnątrz

MAXymalna dawka w leczeniu nawrotowej opryszczki

MAXymalna dawka
w leczeniu nawrotowej
opryszczki

Zwalcza wirusa już od 1. tabletki

Zwalcza wirusa już
od 1. tabletki

Przyspiesza gojenie nawet o 3 dni

Przyspiesza gojenie
nawet o 3 dni1

Heviran Comfort tabletki Heviran Comfort tabletki