Baza wiedzy o opryszczce

Opryszczka po makijażu permanentnym ust – co robić?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Przeczytasz w: Zegar 2 min.

Opryszczka po makijażu permanentnym ust – co robić?

Opryszczka po makijażu permanentnym ust może pozostawić po sobie trwały ślad, dlatego po zaobserwowaniu jej pierwszych objawów warto podjąć odpowiednie kroki. Jakie?

Zmiany skórne po makijażu permanentnym

Makijaż permanentny cieszy się na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularnością, ponieważ pozwala cieszyć oko przez cały czas i oszczędzić wiele minut lub godzin spędzanych przed lustrem. Posiada wiele niepodważalnych zalet – podkreśla urodę stale (nawet podczas snu), nie wymaga ciągłego poprawiania, nie rozmazuje się. Z drugiej jednak strony – jego wykonanie jest bardziej inwazyjne niż w przypadku makijażu tradycyjnego, ponieważ pigment wprowadzany jest pod wierzchnie warstwy skóry, czemu towarzyszy podrażnienie i powstawanie małych (właściwie niewidocznych gołym okiem ran).

Zrobienie takiego makijażu nie daje też efektu natychmiastowego – po zabiegu trzeba pozwolić skórze w pełni się zregenerować i wygoić. W pierwszych dniach po makijażu permanentnym skóra może wyglądać nieestetycznie, a na jej powierzchni pojawiają się niekiedy pewne zmiany, takie jak podrażnienie, zaczerwienienie czy niewielki obrzęk. Objawem występującym zawsze jest nadmiernie złuszczanie się naskórka, które rozpoczyna się zwykle kilka dni po zabiegu. Odrywające się niego niewielkie fragmenty mogą mieć różną grubość, co zależy m. in. od miejsca wykonania makijażu i indywidualnych predyspozycji skóry. Łuszczącego naskórka i tworzących się strupków nie wolno samemu odrywać ani drapać, ponieważ można tym doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń, blizn czy przebarwień.

Pojawienie się po makijażu permanentnym innych zmian skórnych – plam, krost, pęcherzy itd. – może mieć różne podłoże, dlatego po ich zaobserwowaniu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Po pierwsze – zmiany skórne mogą świadczyć o rozmaitych stanach chorobowych wymagających rozpoczęcia natychmiastowego leczenia, po drugie – mogą one negatywnie wpłynąć na zrobiony makijaż i pozostawić na nim trwałe, nieestetyczne ślady.

Makijaż permanentny ust a opryszczka

Jednym z możliwych powikłań po makijażu permanentnym ust jest opryszczka wargowa. Wirus opryszczki znany jest ludziom już od czasów starożytnych, a jego nosicielem w Polsce jest ponad 80% populacji . Objawia się ona charakterystyczną zmianą w okolicy ust, mającą najczęściej postać zaczerwienienia i umiejscowionych na nim drobnych, przezroczystych pęcherzyków wypełnionych płynem. Wirus obecny w organizmie uaktywnia się w momentach osłabienia odporności, a dodatkowo wszelkiego rodzaju inwazyjne zabiegi mogą zaburzać procesy immunologiczne, stąd związek między makijażem permanentnym ust a opryszczką.

Zabiegu nie można przeprowadzać, jeśli w okolicy warg zauważalne są symptomy opryszczki. Trzeba go wówczas odłożyć do momentu całkowitego wyleczenia, ustąpienia objawów i wygojenia skóry. Jak natomiast zapobiec sytuacji, w której makijaż permanentny został już wykonany, a opryszczka pojawia się bezpośrednio po nim? Bardzo ważna jest tu odpowiednia profilaktyka – osoby planujące zabieg (szczególnie te, które w przeszłości przechodziły już opryszczkę wargową) powinny na kilka dni wcześniej przyjmować leki o działaniu przeciwwirusowym. Zmniejsza to ryzyko uaktywnienia wirusa po zabiegu i ewentualnych, związanych z nim powikłań.

Co robić, gdy wystąpi opryszczka na ustach po makijażu permanentnym?

Co robić, gdy zdarzy się nawrót opryszczki po makijażu permanentnym i niedługo po zabiegu, w miejscu wprowadzenia pigmentu pojawią się wirusowe zmiany? Czym grozi taka sytuacja? Organizm, walcząc z wirusem, niekiedy odrzuca użyty do wykonania makijażu pigment – układ immunologiczny zwalcza go jako intruza z zewnątrz. Może to skutkować osłabieniem efektu wybarwienia i powstaniem miejsc z bladszym kolorem lub całkowicie go pozbawionych. Ubytki takie można poprawić po całkowitym ustąpieniu opryszczki i wygojeniu skóry.

Po zaobserwowaniu charakterystycznych pęcherzyków, warto od razu skonsultować się z lekarzem. Specjalista wskaże odpowiednie postępowanie.

 

Przeciwwskazania do makijażu permanentnego ust

Choć makijaż permanentny ust jest zabiegiem stosunkowo mało inwazyjnym, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Zabieg mikropigmentacji z upływem lat jest coraz doskonalszy, ponieważ specjaliści wciąż opracowują nowe narzędzia i substancje wykorzystywane do tego rodzaju zabiegów. Pigmenty są coraz bezpieczniejsze dla ludzkiego organizmu, a maszyny coraz bardziej precyzyjne. Niemniej jednak podczas zabiegu pigmenty są igłami wstrzykiwane pod wierzchnią warstwę skóry, co narusza ciągłość tkanki i powoduje jej mikrouszkodzenia.

Niektóre przeciwwskazania do makijażu permanentnego mają charakter czasowy, co oznacza, że zabieg może zostać wykonany po ich ustąpieniu. Należą do nich:

Istnieją też przeciwwskazania względne, obejmujące schorzenia, takie jak:

Schorzenia te, czy leki nie wykluczają wykonania makijażu, ale każdy przypadek musi zostać skonsultowany z lekarzem.

Do bezwzględnych przeciwwskazań do mikropigmentacji należą:

Jak uniknąć opryszczki po makijażu permanentnym ust?

Aby uniknąć wszelkich powikłań po zabiegu mikropigmentacji, w tym – nawrotu opryszczki wargowej – najlepiej stosować się do wszelkich zaleceń osoby wykonującej makijaż, czyli linergistki. Do zabiegu należy odpowiednio się przygotować, najlepiej stosując zalecone przez specjalistkę preparaty. Jeśli pacjent dostanie od niej specjalny krem, przez wyznaczony czas powinien tylko nim smarować usta, zgodnie z zaleceniami. W pierwszych dniach po zabiegu higiena i nawilżenie odgrywają kluczową rolę dla procesu gojenia, dlatego dbałość o właściwą pielęgnację jest niezwykle istotna i to od niej w dużej mierze zależy unikanie powikłań.

Inne ważne zalecenia to:

W obrębie ust poddanych zabiegowi może wystąpić delikatny obrzęk. Nie powinno się stosować na niego zimnych okładów, ponieważ kontakt z chłodem zwiększa ryzyko wystąpienia opryszczki.

 

Powiązane artykuły:

Pęcherzyki na ustach - czy to opryszczka? >>

Pieczenie ust - czy to opryszczka? Przyczyny >>

Uwaga na domowe sposoby na opryszczkę >>

 

Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig

 

Bibliografia:
1. A. Lesiak, J. Narbutt, Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej, w: Forum Dermatologicum 2017, tom 3, nr 4, 147–151
2. Ż. Stanisławska- Swadźba, Makijaż permanentny
https://docplayer.pl/9101140-Makijaz-permanentny-oprac-mgr-zaneta-stanislawska-swadzba.html [10.05.2022]

Zmiany skórne po wykonanym zabiegu kosmetycznym – makijażu permanentnym, mogą posiadać różną etiologię. Zakażenie, uczulenie na składniki barwnika, zapalnie skóry i tkanki podskórnej, również opryszczka wargowa, ect. Dlatego po wystąpieniu zmian skórnych należy się skontaktować z lekarzem, gdyż każdy stan wymaga odrębnego postępowania. Można się zgodzić na treści które, będą mówiły o potrzebie profilaktyki przed i po zabiegowej u osób z opryszczką nawrotową. 05.05 Med.: Uwaga, zastosowanie leku Heviran w leczeniu i profilaktyce zgodnie z ChPL może dotyczyć tylko osób, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej.

Polecamy również:

Jak przyspieszyć gojenie opryszczki?

Opryszczka to wstydliwa choroba, objawiającą się obecnością pęcherzyków...

Autor: Joanna Woźniak, Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Katarzyna Kulig

Przeczytaj »

Co może wywołać opryszczkę

Wirus opryszczki pospolitej Herpes Simplex jest jednym z najczęściej atakujących człowieka wirusów...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Czym skutecznie leczyć opryszczkę

Opryszczka, choć bardzo męcząca i nieestetyczna, nie wydaje się nam poważną chorobą. Kiedy na ustach...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Pielęgnacja ust - sposoby na piękne usta

Pielęgnacja ust często sprowadza się do stosowania bezbarwnej pomadki ochronnej, przeważnie zimą.

Autor: Marta Roszkowska, Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig

Przeczytaj »

Zobacz także:

Wybierz tabletki Heviran® Comfort i zwalczaj wirusa od wewnątrz

MAXymalna dawka w leczeniu nawrotowej opryszczki

MAXymalna dawka
w leczeniu nawrotowej
opryszczki

Zwalcza wirusa już od 1. tabletki

Zwalcza wirusa już
od 1. tabletki

Przyspiesza gojenie nawet o 3 dni

Przyspiesza gojenie
nawet o 3 dni1

Heviran Comfort tabletki Heviran Comfort tabletki