Baza wiedzy o opryszczce

Pieczenie ust - czy to opryszczka? Przyczyny

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Przeczytasz w: Zegar 2 min.

Pieczenie ust - czy to opryszczka? Przyczyny

Pieczenie ust nie należy może do najbardziej dotkliwych dolegliwości, ale może być uciążliwe i powodować dyskomfort. Jak bardzo będzie ono długotrwałe i męczące zależy przede wszystkim od przyczyn i prób złagodzenia symptomu. Sprawdź, co wpływa na pieczenie warg ust i co robić gdy się pojawi. Czy taki objaw zawsze oznacza opryszczkę?

Przyczyny pieczenia ust

Pieczenie ust to dość charakterystyczne i dokuczliwe uczucie, które może przybierać zróżnicowane nasilenie. Potrafi trwać chwilę, kilka dni, a niekiedy znacznie dłużej. Wszystko uzależnione jest od podłoża problemu, które z jednej strony może być prozaiczne, a z drugiej wymagać bardziej szczegółowej diagnostyki.

Jakie mogą być przyczyny pieczenia ust? Wśród najbardziej powszechnych powodów wymienia się narażenie na różnorodne czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie słoneczne, wiatr, czy mroźne powietrze, uraz lub zabieg stomatologiczny, czy zakażenie wirusem opryszczki pospolitej HSV (Herpes Simplex Virus) skutkujące ujawnieniem się opryszczki wargowej.

Poszczególne czynniki mogą prowadzić do uczucia szczypania ust, pieczenia, podrażnienia, wrażenia ściągnięcia, czy ogólnego uczucia dyskomfortu w obrębie warg.

 

Pieczenie ust a opryszczka 

Jedną z częstszych przyczyn pieczenia warg ust zalicza się inwazję wspomnianego już wirusa opryszczki HSV. Nie jest to jedyna oznaka ataku tego patogenu, ale jest dość istotna, gdyż może pojawić się na samym początku zakażenia i sygnalizować jego rozwój.

Objawy opryszki wargowej dzielą się na kilka etapów, a pieczenie ust wpisuje się w grupę swoistych zwiastunów schorzenia i należy do tzw. fazy prodromalnej. Może, ale nie musi się pojawić, zaraz obok:

Umiejętność rozpoznawania początkowych symptomów opryszki wargowej jest niezwykle istotna, gdyż podjęcie natychmiastowego leczenia może nas uchronić przed kolejnymi, zdecydowanie bardziej bolesnymi skutkami infekcji, do których zalicza się m.in.:

Warto przy tym nadmienić, że obecność pęcherzyków i wysięku wiąże się z największą zakaźnością i replikacją wirusa, dlatego warto reagować jak najszybciej i nie przegapić nawet niewielkiego uczucia pieczenia ust.

 

Skąd się bierze opryszka wargowa?

Po raz pierwszy daje o sobie znać w wyniku tzw. zakażenia pierwotnego, do którego dochodzi najczęściej we wczesnym dzieciństwie, chociaż opryszczką można zarazić się przez całe życie. W jaki sposób? Najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną osobą, w szczególności z jej śliną, wydzieliną z pęcherzyków, czy raną w miejscu wykwitu.

Wirus HSV może się również przenosić poprzez przedmioty codziennego użytku, na przykład sztućce, naczynia, czy ręczniki. Mniej prawdopodobne, ale nie niemożliwe jest także zarażenie się HSV od nosiciela, u którego dolegliwość jest akurat w stadium bezobjawowym.

Niestety po tym jak Herpes simplex virus dostanie się do ludzkiego organizmu, pozostaje w nim na zawsze, bytując w uśpieniu, w komórkach nerwowych.

Później uaktywnia się w wyniku różnorodnych czynników, w tym m.in. na skutek:

 

Powiązane artykuły:

Pęcherzyki na ustach - czy to opryszczka? >>

Co może wywołać opryszczkę >>

Zobacz jak działa wirus HSV >>

 

Autor: Marta Roszkowska
Konsultacja merytoryczna: lekarz Katarzyna Kulig

 

Bibliografia:
1. Lesiak A., Narbutt J.: Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej, „Forum Dermatologicum” 2017, tom 3, nr 4, 147–151, Via Medica, ISSN 2451–1501.
2. Figlerowicz M.: Najczęstsze postacie kliniczne zakażeń wywołanych przez wirusy z rodziny Herpesviridae, Przeg. Lek. 2006.
3. Knypl K.: Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej u dorosłych, Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2002.
4. Cieśluk B., Majewska A.: Wirus opryszczki pospolitej typu I (HSV-1) – epidemiologia i kliniczne postacie nietypowych zakażeń, Zakażenia. 2006.
5. Górka E., Młynarczyk-Bonikowska B., Machura P., Majewska A., Dzieciątkowski T., Młynarczyk G., Malejczyk M., Majewski S.: Występowanie wirusów opryszczki typu 1 i 2 w zmianach skórnych i śluzówkowych u chorych z podejrzeniem opryszczki narządów płciowych, MED. DOŚW. MIKROBIOL., 2016, 68: 57 – 62.
6. Żaba R.: Opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna, wydawnictwo Termedia, Poznań 2011, rozdział III.
7. Górska R.: Choroby błony śluzowej jamy ustnej. Med Tour Press, Otwock 2007.

 

Polecamy również:

Co może wywołać opryszczkę

Wirus opryszczki pospolitej Herpes Simplex jest jednym z najczęściej atakujących człowieka wirusów...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Pęcherzyki na ustach - czy to opryszczka?

Pęcherzyki na ustach mogą być wynikiem działania różnych czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Autor: Marta Roszkowska, Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa

Przeczytaj »

Zanim pojawi się opryszczka

Opryszczka jest jak uśpiony wulkan. Nigdy nie wiadomo czy i kiedy wybuchnie. Jednak zawsze...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Czym skutecznie leczyć opryszczkę

Opryszczka, choć bardzo męcząca i nieestetyczna, nie wydaje się nam poważną chorobą. Kiedy na ustach...

Konsultacja medyczna tekstu: Lek. med. Tomasz Kobosz

Przeczytaj »

Zobacz także:

Wybierz tabletki Heviran® Comfort i zwalczaj wirusa od wewnątrz

MAXymalna dawka w leczeniu nawrotowej opryszczki

MAXymalna dawka
w leczeniu nawrotowej
opryszczki

Zwalcza wirusa już od 1. tabletki

Zwalcza wirusa już
od 1. tabletki

Przyspiesza gojenie nawet o 3 dni

Przyspiesza gojenie
nawet o 3 dni1

Heviran Comfort tabletki Heviran Comfort tabletki